Międzynarodowa Konferencja Naukowa
29 października odbyła się w formule hybrydowej międzynarodowa konferencja pt. „Wpływ akcesji Ukrainy do UE na polski sektor rolno-żywnościowy” zorganizowana w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej PIB w Warszawie.
Konferencję otworzył dyrektor IERiGŻ prof. Marek Wigier, który nakreślił cel konferencji. To ocena potencjalnych skutków akcesji Ukrainy do Unii Europejskiej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na polski sektor rolno-żywnościowy. Wydarzenie to koncentrowało się bowiem na strategicznych wyzwaniach związanych z integracją ukraińskiego rolnictwa z rynkiem unijnym, takich jak konkurencyjność, sytuacja podażowo-popytowa, samowystarczalność żywnościowa oraz polityka rolna Polski i UE. Podczas otwarcia obecny był też Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który podkreślał, że Ukraińcy mają bardzo mocne lobby w Brukseli, czego Polacy mogą się od nich uczyć. Potrafią też bardzo dobrze pilnować swoich interesów i Polska musi na te wyzwania odpowiadać.
Z kolei Jan Szopiński, zastępca dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, w imieniu szefa przeczytał list, gdzie zaznaczył, że wejście Ukrainy do UE z pewnością będzie dla polskiego sektora rolno-spożywczego trudnym wyzwaniem, które musimy wykorzystać w celu osiągnięcia obupólnych korzyści.
Poniżej kilka zagadnień dotyczących porównania polskiego i ukraińskiego rolnictwa, ale nie tylko.
- Wejście Ukrainy do UE z pewnością będzie dla polskiego sektora rolno-spożywczego trudnym wyzwaniem.
- Nasza Wspólna Polityka Rolna jest polityką dotacyjną, podczas gdy ukraińska polityka rolna jest polityką interwencyjną.
- Wartościowo sektor rolno-spożywczy na Ukrainie jest wyraźnie mniejszy niż w Polsce. Jednak gra bardziej znaczącą rolę w ukraińskiej gospodarce. Na Ukrainie w branży rolno-spożywczej dominowało rolnictwie, podczas gdy w Polsce wiodącym jego komponentem był przemysł spożywczy.
W konferencji uczestniczył Wiceprezes Zarządu Federacji Waldemar Rolewski.