Polskie i ukraińskie rolnictwo we wspólnej Europie
Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych i mBank 26 września zorganizowały seminarium on-line pt. „Polskie i ukraińskie rolnictwo we wspólnej Europie”.
Gośćmi seminarium byli:
- dr hab. Wawrzyniec Czubak, Profesor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, i dr hab. Sławomir Kalinowski, Profesor w Instytucie Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN – Struktury rolne w UE i Ukrainie.
- Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Goodvalley Agro S.A. – Integracja rolnictwa ukraińskiego ze Wspólnym Rynkiem w kontekście planowanej nowej Wspólnej Polityki Rolnej. Szanse i zagrożenia dla polskiego rolnictwa.
- Grzegorz Kozieja, Dyrektor Biura Analiz Sektora Food and Agri w BNP Paribas Bank Polska S.A. – Pozycja Polski i Ukrainy na międzynarodowym rynku żywności.
Seminarium poprowadziła dr Ewa Balcerowicz, przewodnicząca Rady Fundacji CASE.
Dołączenie Ukrainy do Unii Europejskiej jest procesem nieuniknionym i koniecznym z punktu widzenia geopolityki. W związku z tym włączenie ukraińskiego sektora rolnego do europejskiego jednolitego rynku staje się jednym z większych wyzwań zarówno dla obecnej, jak i dla przyszłej unijnej Wspólnej Polityki Rolnej. Podczas Seminarium rozmawiano o wyzwaniach, które wiążą się z dołączeniem Ukrainy do Unii Europejskiej i zintegrowania jej gospodarki agrarnej z europejską, oraz o przyszłości polskiego rolnictwa.
- uwarunkowań naturalnych (jakość i urodzajność gleb),
- uwarunkowań strukturalnych (wielkości całego sektora i struktura gospodarstw rolnych w Ukrainie i krajach unijnych, wydajność produkcji),
- uwarunkowań regulacyjnych (standardy produkcyjne i systemy wsparcia rolnictwa) i wreszcie
- uwarunkowań społeczno-politycznych (podejście do roli sektora w kształtowaniu rozwoju obszarów wiejskich i zarządzania jego wpływem na środowisko i klimat).
Przystąpienie Ukrainy do UE zwiększy obszar rolny UE o jedną czwartą, jednocześnie wpływając na wzrost strategicznej autonomii Unii Europejskiej. Stworzy to również możliwości handlowe dla 35 milionów mieszkańców Ukrainy, nie tylko w odniesieniu do technologii i know-how, ale także w odniesieniu do rynku zbytu rolnictwa. Potrzeba ciągłego wsparcia dla rolników w UE, uwzględniającego ograniczenia budżetowe i reperkusje konfliktu na Ukrainie. Budżet WPR będzie musiał wzrosnąć, aby wesprzeć te cele, wraz z nowymi instrumentami finansowymi dostosowanymi do konkretnych potrzeb.
Złożoność procesu integracji i strategiczne względy związane z rozszerzeniem UE sprawiają, że trzeba położyć nacisk na przygotowanie do integracji, zadbać o zrównoważony rozwój i zrównoważone wsparcie dla sektorów rolnictwa i obszarów wiejskich, zarówno w obecnych państwach członkowskich, jak i w Ukrainie.
W świetle tego europejskiego wyzwania i niepodlegającej wątpliwości przewagi konkurencyjnej ukraińskiego sektora rolnego, w Polsce konieczne jest podjęcie działań regulacyjnych i inwestycyjnych, które pozwolą zwiększyć wydajność i konkurencyjność polskiego rolnictwa i przetwórstwa oraz wykorzystać dostęp do dużej ilości tańszych surowców rolnych. Jednocześnie konieczna jest rozbudowa infrastruktury niezbędnej do sprawnego przyjęcia i tranzytu ukraińskich surowców i produktów rolnych na cały Wspólny Rynek i na rynki państw trzecich. Działania te, w większości wymagające czasu, powinny być podjęte niezwłocznie.