16 lutego odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem posiedzenia była informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat kontroli jakości żywności oraz zwalczania nieuczciwych praktyk w handlu po połączeniu zadań Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych i Inspekcji Handlowej w zakresie kontroli artykułów żywnościowych.
Połączenie inspekcji i jej działanie zostało pozytywnie ocenione przez Senatorów. Obecnie inspekcja kontroluje cały łańcuch, począwszy od producenta do sieci handlowej. Inspekcja wydaje certyfikaty przy eksporcie do krajów trzecich. Pytano o połączenie wszystkich agencji. W odpowiedzi przekazano, że łączenie przerwano na etapie Sejmu i w najbliższym czasie nie planuje się łączenia pozostałych agencji. Zwrócono także uwagę, aby mniej restrykcyjnie podchodzić do uchybień w małych ubojniach. Jednocześnie żywność musi być produkowana bezpiecznie. Pytano także o to, czy eksport zboża nie jest zbyt duży i czy nie zabraknie zboża na pasze i wyroby piekarnicze oraz, czy rząd planuje przyspieszenie pomocy dla producentów świń i drobiarzy. Na te pytania rząd ma odpowiedzieć na piśmie.
Drugim tematem były propozycje do planu pracy na 2021 rok. Plan pracy będzie przyjęty na kolejnym posiedzeniu. Zaproponowano także jedno posiedzenie wyjazdowe.
W spotkaniu uczestniczył Waldemar Rolewski Wiceprezes Zarządu Federacji.


