Aktualności

Posiedzenie Sejmowej Podkomisji stałej do spraw monitoringu WPR UE i akcesji nowych państw do UE ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy

26 września 2024 r.

W dniu 26 września 2024 roku podkomisja zapoznała się z informacją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na temat przebiegu i prac prezydencji węgierskiej w Unii Europejskiej i wniosków dla prezydentury Polski. Węgry po raz drugi sprawują prezydencję w Unii Europejskiej i określiły 7 głównych priorytetów prac na czas swojego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej:

  1. Nowy europejski ład na rzecz konkurencyjności
  2. Wzmocnienie Europejskiej polityki obronnej
  3. Spójna i oparta na kwestiach merytorycznych polityka rozszerzenia
  4. Powstrzymanie nielegalnej imigracji
  5. Kształtowanie przyszłości polityki spójności
  6. Polityka rolna Unii Europejskiej skoncentrowana na rolnikach
  7. Stawienie czoła wyzwaniom demograficznym

Węgrzy inicjują dyskusję w ramach Rady Unii na temat sposobów zwiększenia długoterminowej żywotności obszarów wiejskich biorąc przy tym pod uwagę aspekty dotyczące wymiany pokoleniowej i demografii. Podkreślają że obszary wiejskie mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa żywnościowego, ochrony środowiska i ochrony dziedzictwa kulturowego UE.

W zakresie kwestii weterynaryjnych i fitosanitarnych prezydencja węgierska zaproponowała we współpracy z Komisją Europejską przeanalizować doświadczenia związane z wdrażaniem prawa o zdrowiu zwierząt, dobrych praktyk przy transporcie zwierząt i spraw dobrostanowych.

Wnioski dla prezydencji polski (od 01.01.2025)

Prezydencja Polska po zapowiedzi przewodniczącej Ursuli von der Leyen będzie miała istotne znaczenie w pracach nad kolejną reformą WPR. Jest to szczególnie ważne i trudne zadanie. Rolnictwo europejskie boryka się z licznymi kryzysami tj. niekorzystne warunki atmosferyczne, klęski żywiołowe, skutki wojny w Ukrainie. Istotnym jest aby w wyniku korzystnych dla nas projektów legislacyjnych Polska mogła się skupić na badaniach i innowacjach w rolnictwie podkreślając ich rolę w zapewnieniu konkurencyjności wszystkich obszarów europejskiego rolnictwa i zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego.

W posiedzeniu uczestniczył Mirosław Dackiewicz członek prezydium rady Polskiej Federacji Rolnej.