Rozpatrzenie informacji na temat stosowania nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych
Dnia 2 kwietnia odbyło się posiedzenie Podkomisji Bezpieczeństwa Żywności, Eliminowania Nieuczciwych Praktyk w Obrocie Żywnością oraz Sprzedaży Bezpośredniej I Handlu Detalicznego Produktów Wytworzonych w Gospodarstwach Rolnych .
Wstęp do dyskusji wygłosił Prezes UOKiK ( Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ) – Tomasz Chróstny .
Przypomniał, że zwalczanie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych, są obecne w polskim porządku prawnym od 12 lipca 2017 roku. W tym dniu weszła bowiem w życie ustawa z dnia 15 grudnia 20216 r o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Od tego czasu Prezes UOKiK jako organ właściwy w sprawach praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową – przeciwdziała wspomnianym zjawiskom, szczególnie nieuczciwym praktykom wykorzystywania siły przetargowej przez duże podmioty działające w łańcuchu dostaw produktów rolnych lub spożywczych. Implementując regulacje Unii Europejskiej, w dniu 23.12.2021 roku weszła w życie ustawa z 17.11.2021 r o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi.
Jak podał Prezes UOKiK, głównym zadaniem Urzędu pozostaje ochrona producentów rolnych i mniejszych uczestników rynku rolno-spożywczego poprzez zapewnienie im przejrzystych i równorzędnych warunków współpracy z dużymi kontrahentami ,a w konsekwencji zabezpieczenie stabilnych łańcuchów dostaw.
W okresie od wejścia w życie ww. przepisów Prezes UOKiK zainicjował 22 postępowania w sprawie praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. W ich wyniku zostało wydanych 21 decyzji (jak zaznaczył Prezes Tomasz Chróstny ) „dotyczących nieuczciwych praktyk”. W 12 z nich przedsiębiorcy zostali zobowiązani do podjęcia odpowiednich działań, dzięki czemu uniknęli kar pieniężnych m.in. Agri Plus, chociaż jak zaznaczył Prezes UOKiK wydał on także 9 kar finansowych m.in. na Jeromimo Martins Polska ( Biedronka), Kaufland Polska, PolishAgri, Eurocash, Ceferta i inne na łączną kwotę ponad 1 mld zł, w tym także 68 mln zł kary na Agri Plus.
W dyskusji, która była spokojna i dość krótka dominował jeden problem. O ile UOKiK pod kierownictwem obecnego Prezesa prowadzi aktywną działalność w “ ściganiu “ nieuczciwych praktyk najszerzej pojętego obrotu handlowego i relacji producent -pośrednik- sprzedawca i karze nieuczciwych, o tyle szereg firm “ recydywa “ prowadzi latami sprawy sądowe z UOKiK jednocześnie stosując te same niedozwolone praktyki . UOKIK wg dyskutantów ma za małe kompetencje odnośnie sankcji.
Federację na posiedzeniu reprezentował Mirosław Dackiewicz członek Prezydium Rady Federacji.
Źródło: notatka Pana Mirosława Dackiewicza