Posiedzenia Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

15 czerwca odbyły się dwa posiedzenia Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W obu posiedzeniach zdalnie uczestniczył dr Waldemar Rolewski Wiceprezes Zarządu Federacji.

Pierwsze posiedzenie odbyło się wspólnie dla Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem posiedzenia było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym (druk senacki nr 399, druki sejmowe nr 1162 i 1183). Celem zmiany ustawy było uregulowanie sytuacji prawnej Skarbu Państwa, a także skuteczne przeprowadzenie konsolidacji spółek z branży rolno- spożywczej. Dotąd mieli je tylko pracownicy i plantatorzy. Zmieniona ustawa pozwala Skarbowi Państwa na nabywanie akcji z prawem głosu. Oznacza to możliwość dokapitalizowania KSC, a to kolei umożliwi budowę Polskiej Grupy Spożywczej. Powstanie ona na bazie KSC. Plantatorzy i pracownicy powinni zyskać na wzroście wartości posiadanych przez nich akcji. Na rynku cukru w Polsce kapitał państwowy to 40% akcji, a 60% posiada kapitał zagraniczny. Komisja wniosła o przyjęcie ustawy bez poprawek. W głosowaniu za przyjęciem ustawy bez poprawek było 15 senatorów, 1 przeciw przy 4 głosach wstrzymujących się. Nowe rozwiązania mają wejść w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ustawa będzie jeszcze rozpatrywana na posiedzeniu planarnym Senatu.
Na drugim posiedzeniu tematem było rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o kołach gospodyń wiejskich (druk senacki nr 417, druki sejmowe nr 1203 i 1205). Senacka komisja rolnictwa poparła znowelizowaną ustawę o kołach gospodyń wiejskich wraz z poprawkami. Nowe rozwiązania mają zapewnić kompleksową regulację kwestii związanych z tworzeniem, organizacją i funkcjonowaniem kół.