3 czerwca 2025 r.
Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi na posiedzeniu w dniu 3 czerwca omówiła temat:
Rozpatrzenie informacji na temat propozycji pomocy udzielanej rolnikom poszkodowanym przez klęski żywiołowe , w tym szczególnie przez suszę w 2025 r.
Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wiceminister rolnictwa, Stefan Krajewski, przedstawił szeroki pakiet działań podejmowanych przez rząd w odpowiedzi na skutki ekstremalnych zjawisk pogodowych, które w ostatnich miesiącach dotknęły tysiące gospodarstw rolnych. Przymrozki wiosenne, ulewne deszcze i huragany spowodowały szkody na prawie 60 tysiącach hektarów. Jak wskazał Krajewski, komisje powołane do szacowania strat odnotowały dotychczas szkody w 12 552 gospodarstwach, a wartość strat przekroczyła 21 milionów złotych, z czego, aż 19 milionów to efekt przymrozków.
Na 397 komisji tylko 17 zakończyło prace, wiceminister zaznaczył więc, że liczby te z pewnością wzrosną. Zapewnił, że producenci rolni, którzy otrzymali protokoły strat, mogą ubiegać się o preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji, a także skorzystać z innych form wsparcia, takich jak ulgi w składkach na ubezpieczenia społeczne i podatkach rolnych, odroczenia czynszu dzierżawnego czy umorzenia zaległości.
W swoim wystąpieniu Krajewski poinformował również o pierwszych oficjalnych raportach dotyczących suszy. Zjawisko to potwierdzono już dla zbóż jarych i ozimych oraz truskawek, przede wszystkim w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, a także lokalnie w kujawsko-pomorskim i łódzkim.
Równolegle ministerstwo wysłało do Komisji Europejskiej wniosek o uruchomienie rezerwy rolnej, z której miałaby zostać udzielona pomoc dla producentów poszkodowanych przez przymrozki wiosenne. Według danych Polskiej Izby Ubezpieczeń do tej pory zgłoszono ponad 36 tysięcy szkód, a wypłacone odszkodowania z tytułu przymrozków i przezimowania przekroczyły 86 milionów złotych.
Posłowie apelowali, aby ponad podziałami politycznymi podjąć się pracy celem koordynacji poczynań, systematyczności, a przede wszystkim strategii zabezpieczenia wody dla potrzeb społeczeństwa polskiego, w tym rolników .
Apelowali, aby uruchomić niemal natychmiast gminne i wojewódzkie komisje do szacowania strat z powodu suszy na polach.
Tego samego dnia odbyło się także posiedzenie Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o rekompensatach za szkody wyrządzone przez ptaki, autorstwa posłów PiS.
Projektowana ustawa przewiduje wypłatę rekompensat za szkody wyrządzone w uprawach rolnych przez gęś (gęgawę, zbożową, krótkodziobą, białoczelną, tundrową i małą), łabędzia (niemego, czarnodziobego i krzykliwego), żurawie oraz w stawach rybnych przez kormorany. Rekompensaty będą przysługiwać posiadaczom gruntów rolnych i stawów rybnych, na których odnotowano straty.
Mechanizm rekompensat ma objąć posiadaczy gruntów rolnych i stawów rybnych. Wnioski będzie można składać do terenowego oddziału KOWR lub za pośrednictwem Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Dyrektor oddziału KOWR będzie powoływał zespół, który dokona oględzin i potwierdzi wystąpienie szkód. Wysokość odszkodowania ma zostać wyliczana przez KOWR. Pomoc ma być finansowana z budżetu państwa.
Federację na posiedzeniach reprezentował Mirosław Dackiewicz członek Prezydium Rady Federacji.
Źródło: https://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/krajewski-ponad-21-mln-zl-strat-w-rolnictwie-beda-kredyty-i-ulgi,162165.html i https://www.farmer.pl/prawo/przepisy-i-regulacje/ustawa-o-rekompensatach-za-szkody-wyrzadzone-za-ptaki-kto-pomoze-rolnikom,162174.html i notatka Pana Mirosława Dackiewicza.