Konferencja zorganizowana przez Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego
Spotkanie odbyło w dniu 4 października br. przy udziale Komisarza d/s Rolnych Unii Janusza Wojciechowskiego, Wiceministra Rolnictwa Krzysztofa Ciecióry, szefów związków branżowych wołowiny, kilku dziennikarzy mediów branżowych .
Głównym tematem była prezentacja przez przedstawicieli Fundacji Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS Raportu dotyczącego społecznego postrzegania dobrostanu zwierząt, tematyki zdrowia i komfortu zwierząt hodowlanych, ściśle powiązanych z przekonaniem o zdolności zwierząt do odczuwania cierpienia oraz konieczności uwzględnienia ich potrzeb, gdy znajdują się pod opieką człowieka .
Raport uwzględnia różne aspekty tej problematyki, takie jak oczekiwania społeczne pod kątem rozwoju programów dobrostanowych, zaangażowania polityków w tę tematykę, warunki, w jakich są utrzymywane zwierzęta i świadomość istnienia zrównoważonych hodowli, a także kwestie związane z produkcją żywności.
W ramach analizy poruszany jest również kontekst prawny w Polsce i Unii Europejskiej w przestrzeganiu wymogów dobrostanu i standardów unijnych dla produktów zwierzęcych pochodzących spoza Unii.
Raport co prawda analizuje wspomniane kwestie w sektorze hodowli bydła mięsnego, ale według jego twórców zdecydowana większość analiz i wniosków może dotyczyć także sektora trzody chlewnej.
Co ciekawe z ogólnych wniosków ważne jest stwierdzenie, że ponad połowa Polaków ma świadomość, iż w ostatnich latach dobrostan zwierząt uległ znaczącej poprawie. Jedna piąta Polaków nie ma na ten temat zdania.
Największym poparciem społecznym cieszą się proponowane rozwiązania przestrzegania zasad dobrostanu w aspekcie surowych kar dla osób, które łamią przepisy dotyczące ochrony zwierząt. Polacy są generalnie dobrze nastawieni na zwiększanie obecności kwestii dobrostanu zwierząt w debacie publicznej. Ponad 80 % z nich uważa ,że politycy powinni się bardziej angażować w te sprawy. Podobnie taka sama procentowo grupa Polaków popiera wprowadzenie i wzbogacenie rożnych dopłat do produkcji dla hodowców, którzy dbają o dobrostan swoich stad. Zaledwie 13 % pytanych Polaków nie miało zdania w tej kwestii.
Z prawie 80 % poparciem spotkał się też temat dodatkowego monitoringu załadunku zwierząt ,transportu i rozładunku do ubojni . Zdecydowana większość respondentów opowiedziała się za szeregiem działań , które Unia Europejska mogłaby wprowadzić w sprawie komfortu i zdrowia zwierząt np. regulacje prawne dotyczące minimalnych standardów dobrostanu zwierząt , utrzymanie standardów eksportowanych z państw trzecich na teren Unii produktów mięsnych, zezwolenia jedynie na import do Unii mięsa i wyrobów spełniających wspomniane wymogi .
Min. Krzysztof Ciecióra przekazał, że jest duże zainteresowanie hodowców dopłatami dobrostanowymi. W 2022 było złożonych 45 tys. wniosków, w tym roku już ponad 94 tys. Jest problem z kontrolą dobrostanu. Próby dialogu z organizacjami tzw .pro zwierzęcymi nie udają się. Ministerstwo otrzymuje coraz więcej wniosków o odebranie uprawnień kontrolnych tzw „ czynnikowi społecznemu”. Jest pomysł utworzenia Państwowej Inspekcji Ochrony Zwierząt. Jest gotowa ustawa ( projekt ) zajmująca się całokształtem kwestii dobrostanu zwierząt hodowlanych .
Federację na konferencji reprezentował Pan Mirosław Dackiewicz Członek Prezydium Rady.