Aktualności

Dożynki Prezydenckie

Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbyły się Dożynki Prezydenckie. Było to wydarzenie, podczas którego prezydent Andrzej Duda dziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę dzięki której mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe.

Foto: Kancelaria Prezydenta RP

Federację na Dożynkach Prezydenckich reprezentował Wiceprezes Zarządu dr Waldemar Rolewski. Podczas uroczystości na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego Duda dziękował rolnikom za to, że przyjechali na dożynki do Warszawy ze wszystkich regionów Polski.

Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że polska wieś jest w coraz lepszym stanie, sytuacja się poprawia, ale potrzeba jeszcze więcej troski, więcej działania, by wspomagać rolników. – Wszystkie branże rolnictwa muszą być w sposób równy zadbane. To niezmiernie ważne. Chciałbym żebyśmy taką politykę realizowali.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że dziś Polska rozumie, jak wiele zawdzięcza wsi.

– Bezpieczeństwo żywnościowe to tylko jeden z filarów suwerenności. Dobrobyt oraz wartości, które utrwalają naszą tożsamość narodową, wdzięczność i solidarność, solidarność z rolnikami, która nas jednoczy, zwłaszcza kiedy przypomnimy sobie o tych trudnych czasach i zagrożeniu braku żywności podczas pandemii – wyliczał minister Puda.

Obecny na dożynkach Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa zapewnił, że rolnictwo jest ważną częścią europejskiego. Akcentował również kwestię bezpieczeństwa żywnościowego. – W tym trudnym czasie pandemii, kiedy potężny kryzys ogarniał kolejne dziedziny gospodarki (…) nigdzie w Europie, nigdzie w Polsce nie zabrakło żywności – mówił.

Dożynki Prezydenckie zostały zorganizowane się już po raz dziewiętnasty. Na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego były prezentowane wieńce dożynkowe przywiezione do Warszawy z różnych stron Polski.