Aktualności

LIST OTWARTY POLSKIEJ FEDERACJI ROLNEJ

2 maja Polska Federacja Rolna zwróciła się do przedstawicieli władz Rzeczpospolitej Polskiej z Apelem o równe traktowanie rolników i przedsiębiorców rolnych.

LIST OTWARTY

W obliczu kryzysowej sytuacji na polskim rynku zbóż i roślin oleistych i w nawiązaniu do prowadzonych negocjacji Rządu, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi ze stroną społeczną oraz podejmowanych decyzji o wsparciu dla rolników, Zarząd Polskiej Federacji Rolnej, reprezentującej towarowych producentów rolnych, zwraca się z apelem do Władz Rzeczpospolitej Polskiej o:

równe traktowanie rolników, przedsiębiorców rolnych i objęcie rekompensatami w postaci dopłat również tych producentów zbóż i rzepaku, których powierzchnia upraw jest większa niż 300 ha, bez względu na formę prawną prowadzonej działalności.

Ograniczenie wsparcia tylko do gospodarstw indywidualnych do 300 ha jest działaniem przynoszącym negatywne skutki zarówno w krótkiej, jak i w długiej perspektywie, ponieważ:

  • jest niezgodne z zasadą równego traktowania podmiotów i równych warunków konkurencji na wspólnym rynku;
  • premiuje gospodarstwa, które najczęściej nie osiągną potencjału umożliwiającego konkurowanie na międzynarodowym, krajowym czy nawet lokalnym rynku;
  • stanowi rodzaj kary dla najbardziej wydajnych, nowoczesnych gospodarstw, które zapewniają tysiące miejsc pracy i de facto stanowią element polskiego potencjału rolnego;
  • nie pozwoli w pełni odtworzyć potencjału produkcyjnego na kolejny rok bez rekompensaty dużych strat związanych z obecną sytuacją rynkową;
  • w obecnej sytuacji geopolitycznej osłabia bezpieczeństwo żywnościowe kraju;
  • na dłuższą metę nie tylko konserwuje, lecz także w połączeniu z innymi krokami zmienia na niekorzyść strukturę polskich gospodarstw rolnych;
  • narusza zasadę równości konsultacji społecznej, zapoczątkowanej spotkaniem tzw. „Okrągłego stołu rolniczego” z Wicepremierem Kowalczykiem w dniu 29 marca br. Spotkanie zakończono pewnymi ustaleniami, ale kolejne rozmowy prowadzone są niestety jedynie z wybranymi organizacjami.

Od wielu lat wyraźnie widać, że głównie gospodarstwa duże, towarowe, produkujące na rynek mają potencjał do skutecznej rywalizacji na rynkach międzynarodowych (Polska eksportuje rocznie zboża o wartości ponad 1,5 mld zł). Nieuchronna integracja ekonomiczna z Ukrainą otworzy tamtejszym podmiotom rolnym, gospodarującym na kilkusettysięcznych areałach i dysponujących nowoczesnym parkiem maszynowym, dostęp do rynku UE. Kraje unijne, które postawią na wsparcie i rozwój silnych gospodarstw, będą miały podstawy, aby sprostać konkurencji z silnymi i dużymi gospodarstwami ukraińskimi. Dla rozdrobnionego i mało wydajnego rolnictwa taka konfrontacja może mieć wyjątkowo destrukcyjny charakter.

Uważamy, że w ramach zasady równości (art. 32 Konstytucji RP) każdy ma prawo do równego traktowania przez władze publiczne i że nie należy dzielić rolników na tych gospodarujących na areale do 300 ha i tych gospodarujących na większych areałach; na tych prowadzących indywidualne gospodarstwo oraz tych gospodarujących w formie spółki prawa handlowego lub spółdzielni, zatrudniających wielu pracowników i będących w istocie rzeczy gospodarstwami wielorodzinnymi.

Nie powinno się dyskryminować spółek (głównie pracowniczych) czy spółdzielni rolniczych, które na początku transformacji gospodarczej wspomogły i przyspieszyły proces restrukturyzacji państwowych gospodarstw rolnych – za to, że rolnicy się zorganizowali.

Jesteśmy przekonani, że Władze Rzeczpospolitej Polskiej dostrzegają wagę naszych argumentów, dlatego apelujemy o podjęcie odpowiednich działań i decyzji w tej ważnej sprawie, z dbałością o równe traktowanie rolników i o harmonijny rozwój całego polskiego sektora rolnego.

Za Zarząd Polskiej Federacji Rolnej:

             

Mariusz Olejnik                                             Grzegorz Brodziak

Prezes Zarządu                                              Wiceprezes Zarządu

                                                                           Rzecznik Prasowy PFR

                                                                                  

Poniżej List otwarty w wersji pdf do pobrania.